, , , , , . .

 

 

!

 

:

:

 

 

 

?

StudentHelp, , MS Word. , , antiplagiat.ru, etxt.ru advego.ru. StudentHelp , Word .


:


:

: . : 09.09.2012. : 2012. : 11. antiplagiat.ru: < 30%

():



















:
2 -10
. .

: ...,
..






-2011

      腅...3
      .4
      ..6
      .
    . 셅9
      ..15
      .22
    7. ꅅ23






















. . , , .
, .
:
- , ;
- ;
- ;
- , ;
- ;
- (,.);
- .











2.
Samsung(AQ07TSBN) 2010 . , , . N=83.
n :
n = , (1)

n ;
N ;
= 0,954 , t;
t = 2 ;
;
;
? .
? 10% , .. ? = 30. : =2498.
(1):
= = 36
31.
31 , , 1.


1
.
1 15,2
2 16,5
3 16,8
4 15,9
5 20,5
6 14,7
7 16,9
8 16,8
9 15,9
10 17,1
11 . - 16,5
12 . 13,3
13 . 13,5
14 12,5
15 16,8
16 15,9
17 14,3
18 . 18,7
19 . 18,7
20 12,6
21 11,6
22 14,9
23 12,3
24 14,3
25 . 16,5
26 14,9
27 18,7
28 . 18,7
29 . 15,4
30 15,4
31 . 11,1
482,9






3.
:
(2)
. 1 (2) :
= 15,5 .
2.
2

(
)
1 15,2 -0,3 0,09
2 16,5 -1 1
3 16,8 1,3 1,69
4 15,9 0,4 0,16
5 20,5 5 25
6 14,7 -0,8 0,64
7 16,9 1,4 1,96
8 16,8 1,3 1,69
9 15,9 0,4 0,16
10 17,1 1,6 2,56
11 . - 16,5 -1 1
12 . 13,3 -2,2 4,84
13 . 13,5 -2 4
14 12,5 -3 9
15 16,8 1,3 1,69
16 15,9 0,4 0,16
17 14,3 -1,2 1,44
18 . 18,7 3,2 10,24
19 . 18,7 3,2 10,24
20 12,6 -2,9 8,41
21 11,6 -3,9 15,21
22 14,9 -0,6 0,36
23 12,3 -3,2 10,24
24 14,3 -1,2 1,44
25 . 16,5 1 1
26 14,9 -0,6 0,36
27 18,7 3,2 10,24
28 . 18,7 3,2 10,24
29 . 15,4 -0,1 0,01
30 15,4 -0,1 0,01
31 . 11,1 -4,4 19,36
482,9 154,44
.
:
, (3)

- ;
- , :
= (4)
n ;
N .
2 (3) (4) .
= =5

, .
? :
      ;
      ;
      ;
      .
, :
(5)

:
(6)
? (6), :
1 =15,50,2=15,3
2 =15,5+0,2=15,7
.. 15,3 . 15,7 .
. , , . , 15,5 ., 83, 0,2 ., .
.. = I . * N = ( ) * N (7)
1 .. =15,3*83=1269,9 .
2 .. =15,7*83=1303,1 .



4. . .
.
䠖, .
, .
3.
3

1 11,1
2 11,6
3 12,3
4 12,5
5 12,6
6 13,5
7 13,9
8 14,3
9 14,3
10 14,7
11 14,9
12 14,9
13 15,2
14 15,4
15 15,4
16 15,9
17 15,9
18 15,9
19 16,5
20 16,5
21 16,5
22 16,8
23 16,8
24 16.8
25 16,9
26 17,1
27 18,7
28 18,7
29 18,7
30 18,7
31 20,5
. . 2010 . 1.
2010 , .

. 1
, .
:
n = 1+ 3,322 . lg N, 堠 (8)
n ;
N .
n=1+3,322*lg 31=5,95
, 6.
:
, (9)

max ;
min ;
n - ;
1,5
. :
, (i = 0, n). (10)
  . . , i , ..:
0=min 0=11,1
1=0+h 1=11,1+1,5=12,6
2=1+h 2=12,6+1,5=14,1
3=2+h 3=14,1+1,5=15,6
4=3+h 4=15,6+1,5=17,1
5=4+h 5=17,1+1,5=18,6
6=5+h 6=18,6+1,5=20,1

, 6 :
I 11,1 12,6;
II 12,6 14,1;
III 14,1 15,6;
IV 15,6 17,1;
V 17,1 18.6;
VI 18,6 20,1.
4 .
.
. :
, 堠 (11)
i , ;
n , .
( ).
x1=(11,1+11,6+12,3+12,5)/4=11,8
x2=(12,6+13,5+13,9)/3=13,3
x3=(14,3+14,3+14,7+14,9+14,9+15,2+15,4+15,4)/8=14,8
x4=(15,9+15,9+15,9+16,5+16,5+16,5+16,8+16,8+16,8+16,9)/10=16,4
x5=(17,1)/1=17,1
x6=(18,7+18,7+18,7+18,7)/4=18,7
5 廠4.

(12):
i = (12)
i1=11,8/15,5=0,76
i2=13,3/15,5=0,85
i3=14,8/15,5=0,95
i4=16,4/15,5=1,05
i5=17,1/15,5=1,10
i6=18,7/15,5=1,20
ic=15,5/15,5=1,00
:
(13)
x=(11,8*4+13,3*3+14,8*8+16,4*10+17,1*1+18,7*4)/31=2052,1

I .: 4/31*100%=12,90%; IV .:10/31*100%=32,25%;
II .: 3/31*100%=9,67%; V .:1/31*100%=3,22%;
III .:8/31*100%=25,80%; VI .: 4/31*100%=12,90%
4

i
, .
, %
I 11,1 12,6 4 12,90 11,8 0,76
II 12,6 14,1 3 9,67 13,3 0,85
III 14,1 15,6 8 25,80 14,8 0,95
IV 15,6 17,1 10 32,25 16,4 1,05
V 17,1 18.6 1 3,22 17,1 1,10
VI 18,6 20,1 4 12,90 18,7 1,20
31 100 92,1 1,00

. 48,37% (IV, V VI ) 2010 . , . 51,63% (I, II, III ) (i<1). (15 ). IV . V, VI . I (12,90% ).




























5.
. . .
, max min .
= max- min (14)
=20,5-11,1=9,4
.
, , 9,4 . 5.
5

/
(
)
I 11,1 12,6 4 11,8
    2,1
1,27
11,1 -0,7 0,49
11,6 -0,2 0,04
12,3 0,5 0,25
12,5 0,7 0,49
II 12,6 14,1 3 13,3 1,5 0,89
12,6 -0,7 0,49
13,5 0,2 0,04
13,9 0,6 0,36
III 14,1 15,6 8 14,8 2,8 1,68
14,3 -0,5 0,25
14,3 -0,5 0,25
14,7 -0,1 0,01
14,9 0,1 0,01
14,9 0,1 0,01
15,2 0,4 0,16
15,4 0,6 0,36
15,4 0,6 0,36
IV 15,6 17,1 10 16,4 3,5 1,78
15,9 -0,5 0,25
15,9 -0,5 0,25
15,9 -0,5 0,25
16,5 0,1 0,01
16,5 0,1 0,01
16,5 0,1 0,01
16,8 0,4 0,16
16,8 0,4 0,16
16.8 0,4 0,16
16,9 0,5 0,25
V 17,1 18.6 1 17,1 0 0
17,1 0 0
VI 18,6 20,5 4 18,7 0 0
18,7 0 0
18,7 0 0
18,7 0 0
18,7 0 0
92,1 9,9 5,62

, . 5.
. :
, 堠 (15)
i ;
- ;
n .
:
?I =2,1/4=0,525 ?IV=3,5/10=0,35
?II =1,5/3=0,5 ?V=0
?III= 2,8/8=0,35 ?VI=0.
:
?=(0,525*4+0,5*3+0,35*8+0,35*10+0*1+0*4)/31 =21,1
.
:
(16)
, .
:
?I 0,56 ?IV 10,1
?II 8,4 ?V 0
?III 7,45 ?VI
..................



90% antiplagiat.ru, etxt.ru advego.ru




* . , .